Wat zit er in ons (afval)water? We zoeken het uit!

Gepubliceerd op dinsdag 7 april 2026 9.22 u.
In oktober 2024 werd beslist om in drie pilootgebieden de impact van overstorten op een waterloop in kaart te brengen en maatregelen te formuleren. Ook hier, in de Zwarte Neet in het afstroomgebied van de Kleine Nete.

Overstorten zijn nooduitlaten in een rioolstelsel die overtollig rioolwater op piekmomenten, zoals hevige regenbuien, gecontroleerd afvoeren naar oppervlaktewater.

De Zwarte Neet is een ecologisch zeer waardevolle waterloop met een Europese bescherming in het Natura 2000-netwerk. Ze vormt het leefgebied voor beschermde waterplanten en vissoorten, zoals vlottende waterranonkel, beekprik, kleine modderkruiper … Toch staat deze waterloop onder druk. Ondanks de al vrij goede waterkwaliteit haalt de Zwarte Neet de ecologische doelstellingen nog nét niet. Een belangrijke mogelijke oorzaak? De werking van overstorten, zoals die aan de Molsebaan en aan de RWZI Meierend. Hun impact op de (biologische) waterkwaliteit is vandaag nog onvoldoende gekend. Tegelijkertijd investeert de Provincie Antwerpen in de herinrichting van de oevers. Zo groeien de Zwarte en de Desselse Neet uit tot robuuste, natuurlijkere waterlopen. Om deze inspanning maximaal te laten renderen, moeten we meer weten over de impact van overstorten.

Daarom start de Vlaamse Milieumaatschappij en Provincie Antwerpen een uitgebreide campagne om de impact van overstorten helder in kaart te brengen. Daarnaast zet de universiteit Antwerpen een herlocalisatie- experiment met waterplanten op om meer variatie in waterplanten te krijgen. De betere waterplanten doen het opvallend slechter in de Zwarte ten opzichte van de Desselse Neet. De meetcampagne duurt ongeveer een jaar en wordt uitgevoerd op de Zwarte en de Desselse Neet.

Zo kunnen we doelgerichte maatregelen nemen om de waterkwaliteit verder te verbeteren en de natuur te versterken.

Zie je toestellen, palen of zonnepanelen langs de Zwarte of Desselse Neet? Dan weet je nu waarvoor ze dienen.